Par izstrādājumu kopšanu

APAVU KOPŠANA
Nav tādu apavu, kuriem nebūtu nepieciešama kopšana. Neatkarīgi no apavu vērtības, tiem visiem ir nepieciešama regulāra kopšana un atpūta. Pirms pirkuma veikšanas, pārliecinies, kāds ir izvēlētā apava precīzs pielietojums, un kādi apstākļi ir piemēroti tā lietošanai. Lai atrastu Tavam kājas tipam vispiemērotāko apavu, modeli, lūdz padomu pārdevējai. Ja apaviem ir auklas, lūdzu, aizsien tās. Izvairies nēsāt mitrus vai slapjus apavus, izņemot gadījumus, ja apavi ir speciāli paredzēti mitriem apstākļiem, citādi mitrums kaitē apavu formai un materiālam. Ja apavi sasmērējušies ar eļļu vai benzīnu, nekavējoties notīri gan apavu virsu, gan apakšu un starpzoli, jo sasmērēšanās ar iepriekš minētajām vielām var būtiski paātrināt apavu dilšanu.

Jauniem apaviem pirms to lietošanas uzsākšanas noteikti veic iepriekšēju kopšanu! Lai panāktu apavu aizsardzību pret netīrumiem un ūdensizturību, kā arī, lai ilgāk saglabātu to estētisko ārieni, pēc pielaikošanas un pārliecināšanās, ka apavi tiešām ir piemēroti, apstrādā tos ar atbilstošu kopšanas līdzekli (piem., Collon Waterstop, Salamander Universal utt.)
Apaviem atkarībā no to izgatavošanas tehnoloģijas un materiāla ir nepieciešama dažāda kopšana. Uz visiem apaviem ir norādīts ražošanā izmantotais materiāls, apzīmējot to ar pieņemtiem apzīmējumiem, kuri katrs apzīmē kādu noteiktu materiālu.

MATERIĀLI
Nosaki, kādi materiāli ir izmantoti Tavu apavu izgatavošanā:

ANILĪNĀDA: maiga, ar anilīnkrāsu krāsota, saglabājusi ādas dabīgo rievojumu;
ĀDA AR KRĀSOTU VIRSMU: ādas rievojums zem krāsas nav atšķirams;
NUBUKS UN ZAMŠĀDA: zīdaina uzkāršot apstrādāta (teļa vai jēra) āda;
EĻĻOTS NUBUKS: virsma apstrādāta, matēta, viegli taukaina;
SINTĒTISKIE MATERIĀLI, TEKSTILS

ŽĀVĒŠANA:
Neatkarīgi no materiāla apavus pirms apkopšanas rūpīgi notīri: izmantojot tīrīšanas līdzekli, seko precīzi ražotāja norādījumiem.
Ļauj apaviem izžūt istabas temperatūrā. Neizmanto mazgāšanu veļas mazgājamā mašīnā, žāvētāju, radiatorus, žāvēšanu centrifūgā, kurtuvi, ne arī matu fēnu, kā arī nenovieto apavus siltuma avota tiešā tuvumā, ne arī tiešos saules staros.
Lai saglabātu apavu formu, slapjus apavus piepildi vai nu ar papīru, vai speciālu apavu līsti.

 

TĪRĪŠANA UN KOPŠANA

ANILĪNĀDA:
Pēc izžāvēšanas ar speciālu suku vai sūkli notīri lielos netīrumus. Kopšanai lieto speciālus vaskus un eļļas, seko precīzi to lietošanas instrukcijām.

ĀDA AR KRĀSOTU VIRSMU:
Apavus tīri rūpīgi ar apavu šampūnu un siltu ūdeni. Nekādā gadījumā nemazgā ādas apavus veļas mazgājamā mašīnā. Izvairies no mazgāšanas līdzekļiem, kuru sastāvā ir hlorusaturošas balinošasvielas. Kad apavi ir izžuvuši, tā kopšanai ieteicams lietot ādu barojošus kopšanas līdzekļus. Izmanto vai nu gaišu vai tumšu kopšanas līdzekli atkarībā no apavu krāsas.

NUBUKS UN ZAMŠĀDA:
Kad apavi izžuvuši, ar speciālu neilona vai metāla suku vai sūkli notīri putekļus un nožuvušos dubļus. Kad lielākie netīrumi notīrīti, paberz sasmērējušās vietas ar zamšādas akmeni vai apstrādā ar speciālu kopšanas līdzekli, ļauj nožūt, un pēc tam apavus uzmanīgi izsukā, ievērojot vienu virzienu. Tīrīšanai neizmanto ūdeni, tas var neatgriezeniski sabojāt apavu virsas materiālu. Eļļu un lielākos netīrumus notīri ar speciālu zamšādas un nubuka kopšanas līdzekli. Zamšādu ir nepieciešams periodiski (reizi mēnesī) apstrādāt ar mitrumu atgrūdošu aizsarglīdzekli, jo šis ādas veids ir ļoti jutīgs pret mitrumu.

EĻĻOTS NUBUKS:
Vispirms notīri ar mīkstu suku vai drānu, pēc tam izmanto atbilstošus kopšanas līdzekļus-īpašas eļļas. Salīdzinot ar parasto nubuku, eļļots nubuks ir ievērojami izturīgāks dažādos laikapstākļos.

SINTĒTISKIE MATERIĀLI:
Vienmēr ļoti viegli tīrāmi materiāli, ieteicams pirms uzsākot intensīvu valkāšanu, apstrādāt tos ar mitrumu atgrūdošu kopšanas līdzekli. Sporta apavus, kas izgatavoti no sintētiska materiāla, var mazgāt ar rokām, izmantojot mīkstu suku, siltu (35°C) ūdeni un veļas pulveri „Sensitive”/želeju vai speciālu apavu tīrīšanai paredzētu līdzekli.

TEKSTILS:
Notīri nožuvušos netīrumus ar mīkstu suku. Tīri apavus ar tam paredzētajiem tīrīšanas līdzekļiem.
Sargā no tekstila materiāla izgatavotus apavus no bieža mitruma iedarbības un izmanto šim nolūkam īpašus impregnējošus jeb ūdeni atgrūdošus līdzekļus.
Traipu iztīrīšanai izmanto speciālus traipu tīrāmos līdzekļus, kas var būt analogi tiem, kas lietojami zamšādas apavu tīrīšanai.

PRETENZIJU IZSKATĪŠANA:
Iesniegt veikalam pretenziju nav nozīmes, ja:
1. Izstrādājums ir novalkāts. Katram izstrādājumam atbilstoši tā pielietojuma veidam un valkāšanas intensitātei ir pienācīgs dzīves ilgums, neviens izstrādājums nespēj kalpot mūžīgi.
2. Izstrādājums nav lietots tam paredzētajam mērķim, vai saskaņā ar paredzētajiem lietošanas noteikumiem.
3. Izstrādājums ir nepareizi kopts, vai vispār nav kopts.
Ja pats esi visu darījis pareizi, un tomēr nokļuvis nelaimē, ir iemesls būt neapmierinātam. Tomēr šādos gadījumos iesakām būt iejūtīgam – apkalpotājs nav vainīgs ar izstrādājuma kvalitāti saistītajās problēmās. Cienīga izturēšanās noskaņos pārdevēju jebkurā gadījumā atrast abas puses apmierinošu risinājumu.
Ja atklāj defektu, tad, lūdzu pārtrauc izstrādājuma valkāšanu un vērsies pie tirgotāja.
Pirms atgriez izstrādājumu ar defektu, lūdzu, rūpīgi notīri izstrādājumu un izžāvē to kārtīgi!

KĀ PAREIZI KOPT DŪNU JAKU?
Dūnas kā pildmateriāls, neskatoties uz tā augsto cenu, tiek izmantots galvenokārt tādēļ, ka tās ir vieglas, pateicoties tā gaisīgumam, pakojot lieliski saplok (atpakojot atjauno sākotnējo formu), labi saista siltu gaisu, un tikko manāmais dabīgais tauku slānis piešķir dūnām ūdeni atgrūdošas īpašības (kā pīlei ūdens!).

Lai visas šīs īpašības saglabātos, ir nepieciešama pareiza kopšana.

MAZGĀŠANA

1. Pirms mazgāšanas, rūpīgi iepazīsties ar konkrētās jakas kopšanas terminoloģiju un pieņemtajiem apzīmējumiem.

2. Dūnu jakas ir izturīgas pret mazgāšanu veļas mazgājamā mašīnā (sk.1.punktu).

3. Dūnu jakas mazgāšanai piemērotākā ūdens temperatūra ir 30-40 grādi (sk.1.punktu).

4. Ja iespējams, kā mazgāšanas līdzekli izmanto tikai īpašus līdzekļus (Nikwax Downwash, Joutsen, vai kāda cita ražotāja dūnu šampūnu), tādus kā detergentus nesaturošas šķidrās ziepes, kuras bioloģiski pārvēršas nekaitīgās vielās. Šie līdzekļi atjauno apģērba ar dūnu pildījumu gaisīgumu un dabīgās, ūdeni atgrūdošās īpašības, kā arī efektīvi iztīra stipri nosmērējušos dūnu jaku.

5. Svarīgi zināt, ka dabai draudzīgu ziepju mazgāšanas spējas cietā ūdenī būtiski samazinās (dabīgs ūdens, kurā lielākā apjomā ir izšķīduši no minerāliem radušies sāļi).

6. Mazgāšana ar parasto mazgāšanas līdzekli iznīcina dūnās esošo taukvielu un tādā veidā samazina dūnu siltumizolācijas īpašības. Dūnas, kas zaudējušas tauku slāni, dūnu sektoru apakšējā daļā saveļas kamolā, un tādā veidā izstrādājums ar dūnu pildījumu praktiski zaudē savas siltumu uzturošās īpašības.

7. Ja tomēr esi spiests mazgāšanai izmantot parasto mazgāšanas līdzekli, tad pārbaudi, lai tas nekādā gadījumā nesaturētu balinošus līdzekļus, un izmanto 1/3 no parastā līdzekļa daudzuma.

8. Neatkarīgi no tā, kāds mazgāšanas līdzeklis ticis lietots, izskalo jaku lielā ūdens daudzumā 3 līdz 4 reizes pēc kārtas.

9. Mazgāšana notiks vienmērīgāk, ja aizvērsi visas Velco (līplentes) aizdares un savienosi savā starpā abu piedurkņu galus.

10. Neatstāj slapju jaku neizņemtu no veļas mazgājamās mašīnas. Lai izvairītos no nepatīkamas dūnu sasmakšanas, iespējami ātri izliec jaku žāvēties.
11. Ķīmisko tīrīšanu izmanto tikai ārkārtējā gadījumā, piemēram, ja uz apģērba ir grūti iztīrāmi traipi.

12. Dūnu izstrādājumus mazgā atsevišķi no pārējiem apģērbiem.
13. Ja izstrādājumam ir arī spalvu materiāls (piemēram, apkakle), pirms mazgāšanas noņem to. Ja ir rotājumi (akmentiņi, pērles utt.), produktu ieteicams mazgāt veļas maisiņā.

APSTRĀDE

14. Mūsu nepastāvīgajos ziemas apstākļos diezgan svarīgs apstāklis ir dūnu jakas ūdensnecaurlaidība.

15. Neapstrādā netīru apģērbu ar līdzekli, kas piešķir tam ūdensnecaurlaidību, jo netīrumi var palikt apģērbā uz visiem laikiem!

16. Vienmēr izmanto dabai draudzīgus impregnējošus līdzekļus (Nikwax), jo papildus dabas aizsardzībai tie pasargā arī jakas materiālus, un tiešā veidā Tavu veselību.

17. Speciālie dabai draudzīgie ūdens bāzes impregnētāji (piemēram, Nikwax TX. Down Proof) uzsūcas materiālā, samazina dūnu mitruma uzsūkšanas spējas un atjauno apkārtējā auduma ūdensnecaurlaidību (hidrofobās īpašības), tādā veidā dūnas kļūst mazāk uzņēmīgas pret mitrumu, mitros apstākļos jaka izžūs ātrāk, un siltumnoturība saglabāsies. Pirms līdzekļa lietošanas rūpīgi izlasi instrukciju!

18. Svarīgi zināt, ka, mazgājot jaku ar parastajiem mazgāšanas līdzekļiem, impregnētājs no apģērba tiek izmazgāts, un tai pašā laikā uz apģērba iekšējās virsmas veidojas plēve, kas nepazūd, vienalga, cik reizes Tu šo priekšmetu arī skalotu. Šī plēve samazina jakas gaisa caurlaidību līdz 50%. Mazgājot ar speciāliem mazgāšanas līdzekļiem (sk. rindkopu par mazgāšanu), jakas labās īpašības saglabājas 100%-īgi. Nenotiek impregnētāja izmazgāšana, un līdz izstrādājuma nākamajai nepieciešamajai impregnēšanai varēsi to mazgāt vēl daudz reizes.

ŽĀVĒŠANA

19. Jaku pēc mazgāšanas vai apstrādes izgriez centrifūgā cik vien iespējams sausu, ik pa laikam izņem jaku no veļas mazgājamās mašīnas un sakrati dūnas.FUTBOLA APAVU KOPŠANA

Slapjā un aukstā laikā īpaša vērība jāpiešķir futbola apavu kopšanai.

* Ja apavi ir viegli sasmērējušies ar dubļiem, tad tīri tos ar mīkstu suku vai sūkli.

* Sporta apavus vienmēr var mazgāt ar rokām, izmantojot mīkstu suku, siltu (līdz 35 grādu) ūdeni un sporta apavu mazgāšanas līdzekli, kas jāizskalo lielā ūdens daudzumā.

* Futbola zābakus nedrīkst mazgāt veļas mazgājamā mašīnā!

* Apaviem noteikti ir jāžūst tikai istabas temperatūrā. Žāvēšanai nedrīkst izmantot žāvētāju, veļas žāvējamās mašīnas ar tvertni, siltuma avotus (radiatoru), matu fēnu vai citu tiešu siltuma avotu

* Ja iekšējā zole ir izņemama, tad būtu vēlams to žāvēt atsevišķi. Apavu formas saglabāšanai, sapildi slapjos apavus vai nu ar papīru, vai speciālu apavu līsti. Papīrs ļoti labi uzsūc mitrumu, tādēļ mitro papīru vajadzētu ik pa laikam nomainīt.

* Pēc tam, kad apavi pilnīgi izžuvuši, ādas apaviem nepieciešams veikt kopšanu ar speciālu apavu krēmu vai vasku. Tādā veidā āda saglabāsies mīksta, un pagarināsies apavu kalpošanas mūžs.

* Pirms treniņiem apavus ir ieteicams vēlreiz apstrādāt ar krēmu vai piesūcināt tos ar vasku.

* Futbola apavu veidiem ir piešķirti apzīmējumi, kas izteikti ar burtu kombinācijām, un tās informē par to, uz kādas virsmas spēlēšanai apavi ir paredzēti.

SG – mīksts zāles segums

FG – vidēji ciets zāles segums

HG - dabīgas zāles seguma cietie laukumi

TF – sintētiskais segums jeb mākslīgā zāle

AG – otrās paaudzes mākslīgais segums

IN - zāles apavi (iekštelpas)

KĀ KOPT TEHNISKOS IZSTRĀDĀJUMUS?

MAZGĀŠANA:

 1. Pirms mazgāšanas rūpīgi iepazīsties ar konkrētā izstrādājuma kopšanas terminoloģiju un pieņemtajiem apzīmējumiem.

 2. Visi izstrādājumi ir izturīgi pret mazgāšanu veļas mazgājamā mašīnā.

 3. Vispiemērotākā temperatūra izstrādājumu mazgāšanai ir 30-40 grādi.

 4. Ja iespējams, tad kā mazgāšanas līdzekli izmanto tikai īpašus līdzekļus, tādus kā detergentus nesaturošas šķidrās ziepes, kuras bioloģiski pārvēršas nekaitīgās vielās. Šie līdzekļi atjauno izstrādājuma gaisīgumu un dabīgās, ūdeni atgrūdošās īpašības, kā arī efektīvi iztīra stipri nosmērējušos izstrādājumus

 5. Svarīgi zināt, ka dabai draudzīgu ziepju mazgāšanas spējas cietā ūdenī būtiski samazinās (dabīgs ūdens, kurā lielākā apjomā ir izšķīduši no minerāliem radušies sāļi).

 6. Ja tomēr esi spiests mazgāšanai izmantot parasto mazgāšanas līdzekli, tad pārbaudi, lai tas nekādā gadījumā nesaturētu balinošus līdzekļus, un izmanto 1/3 no parastā līdzekļa daudzuma.

 7. Neatkarīgi no mazgāšanas līdzekļa, izstrādājumi ir rūpīgi jāizskalo. Nelieto veļas skalojamo līdzekli!!! Izstrādājuma tehnoloģiskās īpašības (ūdens atgrūšanas spēja, gaisa caurlaidība, siltumizturība utt.) pazudīs, un izstrādājums vairs nepasargās Tevi no aukstuma un vēja.

 8. Mazgāšana notiks vienmērīgāk, ja aizvērsi Velcro stiprinājumus, rāvējslēdzējus, spiedpogas un, mazgājot jakas, savienosi kopā abu piedurkņu galus.

 9. Neatstāj slapju izstrādājumu veļas mazgājamā mašīnā ilgstoši. Iespējami ātrāka izžāvēšana ir vajadzīga, lai novērstu nepatīkama sasmakuma rašanos.

 10. Izstrādājumus mazgāt atsevišķi.

 11. Ja izstrādājumam ir spalvu elementi (piemēram, apkakle), pirms mazgāšanas noņemt to. Ja ir rotājumi (akmentiņi, pērles utt.), produktu ieteicams mazgāt veļas maisiņā.

APSTRĀDE

 1. Mūsu nepastāvīgajos ziemas apstākļos diezgan būtiska nozīme ir izstrādājumu ūdensnecaurlaidībai.

 2. Neapstrādā sasmērējušos izstrādājumu ar līdzekli, kas piešķir tam ūdensnecaurlaidību, jo netīrumi var palikt tajā uz visiem laikiem!

 3. Vienmēr izmanto dabai draudzīgus impregnējošus līdzekļus (piemēram, Nikwax, KW Sport), jo papildus dabas aizsardzībai tie pasargā arī izstrādājumu materiālus, un tiešā veidā Tavu veselību.

 4. Speciālie dabai draudzīgie ūdens bāzes impregnētāji uzsūcas materiālā, samazina auduma mitruma uzsūkšanas spējas un pastiprina apkārtējā auduma ūdensnecaurlaidību (hidrofobās īpašības), tādā veidā izstrādājums mitros apstākļos izžūs ātrāk, un siltumnoturība saglabāsies. Pirms līdzekļa lietošanas rūpīgi izlasi instrukciju!

 5. Svarīgi zināt, ka, mazgājot izstrādājumus ar parastajiem mazgāšanas līdzekļiem, impregnētājs no izstrādājumiem tiek izmazgāts, un tai pašā laikā uz tā iekšējās virsmas veidojas plēve, kas nepazūd, vienalga, cik reizes Tu šo priekšmetu arī skalotu. Šī plēve samazina izstrādājuma gaisa caurlaidību līdz 50%. Mazgājot ar speciāliem mazgāšanas līdzekļiem (sk. rindkopu par mazgāšanu), izstrādājuma labās īpašības saglabājas 100%-īgi. Nenotiek impregnētāja izmazgāšana, un līdz izstrādājuma nākamajai nepieciešamajai impregnēšanai varēsi to mazgāt vēl daudz reizes.ŽĀVĒŠANA

 1. Pēc mazgāšanas vai apstrādes jaku izžāvē centrifūgā.

 2. Ja mazgā ar rokām, tad pirms izžaušanas uzmanīgi izspied no jakas lielāko ūdens daudzumu.

 3. Žāvējot veļas žāvējamā mašīnā, izmanto zemu temperatūru, un izvēlies atbilstošu žāvēšanas procesa garumu, kas ir 3 līdz 4 stundas.

 4. Izmantojot dabai draudzīgus impregnējošus līdzekļus, jaka veļas žāvējamā mašīnā izžūs ievērojami ātrāk, jo materiāls vairs nepiesaista ūdeni, bet atgrūž to.

INSTRUKCIJA KOFERU SLĒDZENĒM:
ŠEIT atradīsiet AMERICAN TOURISTER, GUESS, SAMSONITE, BRUGI, CAVALET koferu slēdzeņu lietošanas pamācību.

 

Atgriezies uz sākumlapu >> 

Top